Tā varbūt kādam izklausīsies kā dizaina klišeja, tomēr labs apgaismojums ir patiešām viss, kas nepieciešams, lai telpa iemirdzētos ar savu unikālo interjeru un to piepildītu ar siltu un aicinošu gaisotni tajā uzturēties. Laba un piemērota apgaismojuma izvēle, atbilstošas noskaņas radīšana, gaismas aprēķins un tā radītās vizuālās spēles telpā ir vienkāršs process, kura pamatā ir sadarbošanās ar gaismas ekspertiem un interjera dizaineriem.
Labākos rezultātus veiksmīga plānojuma radīšanā un kombinēšanā ar dabisko apgaismojumu ir iespējams sasniegt, ja tas tiek darīts pēc iespējas ātrāk. Apgaismojuma plānošana ir jāsāk agrākā būvprojekta vai interjera dizaina projekta attīstības stadijā. Neskatoties uz to, vai ēka tiek celta, vai ir pārbūves procesā, jo ātrāk tiek domāts par apgaismojumu, jo vairāk iespēju ir paredzēt risinājumus – gaismekļa veidus, izvietojumu un vēlamo dizainu.
Pirmie soļi, kas veicami, ir apsvērt katras telpas iespējamo izmantojumu. Sāciet ar jautājumiem kā:
- Kādam nolūkam tiks izmantota šī telpa? Izsveriet visas iespējamības katrai telpai, apsveriet, piemēram, vai virtuve tiks arī izmantota kā ēdamistaba, vai brīvā istaba tiks izmantota kā darba telpa un citas iespējas katras telpas funkcijām.
- Vērts padomāt, vai šajā telpā tiek plānots veidot konkrētu dizainu ar īpašām mēbelēm, mākslas darbiem un interjera aksesuāriem. Varbūt tajā atrodas vai tiek plānotas kādas īpašas arhitektūras iezīmes, piemēram, kamīns? Atbildes uz šiem jautājumiem palīdzēs noskaidrot, kāda veida apgaismojuma tipi ir nepieciešami katrai telpai (par apgaismojuma tipiem vairāk lasiet mūsu jūlija rakstā: https://4room.lv/lv/apgaismojums-kas-janem-vera-izveloties-gaismas-kermenus-majoklim/ ).
- Nosakiet, kurš visbiežāk izmantos šo telpu un tajā uzturēsies. Vai tas būs gados vecāks cilvēks, kuram efektīvs un pareizs apgaismojums patiesi spēj ietekmēt ikdienas dzīves kvalitāti, vai arī tas būs pusaudzis, kurš priekšroku dos zonētam apgaismojumam?
- Apsveriet, kurā dienas daļā šajā telpā visbiežāk atradīsies cilvēki, cik daudz un kurā telpas zonā to piepildīs dabiskais apgaismojums, un cik daudz to būtu vēlams veidot un kombinēt ar gaismas ķermeņiem.
Nākošais solis ir sadarbība ar gaismas ekspertiem. Pastāstiet par vēlamo rezultātu un sniedziet informāciju par telpu izmēriem, lai būtu iespējams veikt gaismas aprēķinu, kas ir specializētā programmā veikts aprēķins, iekļaujot detalizētu informāciju par individuālo projektu.
Pēc tam tiks saskaņots vēlamais gaismekļu dizains. Kad dizainiskais risinājums ir akceptēts, tiek izstrādāts modelis, kurā ir ietverta klienta, dizainera (vai arhitekta) sniegtā informācija par projekta telpu apmēriem un zonām, izmantotajiem materiāliem, mēbelēm un telpā paredzētajiem interjera elementiem. Visbeidzot, tiek veikts aprēķins, lai noskaidrotu gaismekļu skaitu, jaudu un gaismas ķermeņu izvietojumu.
Jo detalizētāks apraksts par projektu apgaismojuma plānošanas sākumā, jo ātrāk tas ļaus nonākt pie vēlamā rezultāta, aprēķinot apgaismojumu, kā arī radīt dažādas vizualizācijas – ieskatu, kā apgaismojums un tā izstarotā gaisma izskatīsies šajā telpā dzīvē.
Katrs klients var izvēlēties sev tīkamāko variantu, veidojot savu vidi un interjeru, projektēt un spēlēties ar gaismas un ēnas klātbūtni telpā, radot tikai sev īpašu gaisotni un atmosfēru. Uzticieties savām idejām un paļaujieties uz gaismas ekspertiem, kas palīdzēs jums realizēt un iedzīvināt jūsu idejas jūsu mājoklī!