Gaismas ķermeņa izvēle iekārtojot mājokli ir viens no tiem interjera un telpas labiekārtošanas darbiem, kuru ir nepieciešams ieplānot laicīgi, arī gadījumos, ja ir nodoms tikai atsvaidzināt jau esošās telpas un iedot tām modīgāku noskaņu. Kāpēc tā? Jo pareizi izvēlēts apgaismojums, tā avoti un novietojums var sekmēt produktivitāti, palīdzēt atslābināties pēc darbīgas dienas un veidot telpas atmosfēru, kurā ikviens jūtas ērti un mājīgi.
Apgaismojums ietekmē to, kā mēs uztveram telpā apkārt esošās krāsas un interjerā izmantotos materiālus, tas var mainīt mūsu uztveri par telpu (kādas funkcijas šī telpa pilda), tās izmēriem un sajūtām, ko šī telpa mums sniedz. Ne velti apgaismojumam ienākot mājoklī ir jābūt siltam un viesmīlīgam, pat nosacīti izkliedētam, lai ienācējam radītu omulīgu sajūtu un aicinātu to doties iekšā. Turklāt, pareiza gaismas ķermeņa izvēle ir interjera sastāvdaļa, kas dizainu un jūsu sajūtas atrodoties telpā pacels nākošajā līmenī!
Apgaismojumu var iedalīt četros tipos:
- aptverošs apgaismojums: maigs un neuzbāzīgs apgaismojums, kas piešķir telpai noskaņu, piepilda telpu ar gaismu vienkāršu aktivitāšu veikšanai un sekmē ērtu pārvietošanos pa telpu. Šādu apgaismojumu var panākt ar griestos iebūvētam lampām, lustru, sliežu gaismas ķermeņiem vai sienas lampām.
- uzdevuma apgaismojums: apgaismojums, kas tiek fokusēts uz konkrētu vietu telpā, kurā tiek veikts noteikts uzdevums, piemēram, grāmatu lasīšana viesistabā. Šādu apgaismojumu var panākt ar stāvlampām un galda lampām, griestu lampu sistēmu virs darba virsmas virtuvē un griestos iebūvētiem gaismas elementiem virs izlietnes un cepeškrāsns.
- akcentu apgaismojums: šim apgaismojumam ir dekoratīva nozīme, lai akcentētu īpašus interjera elementus telpā, piemēram, mākslas darbus un ģimenes foto, un radītu telpai vēlamo noskaņu un raksturu. Šādu apgaismojumu var panākt ar sienā iebūvētiem gaismas elementiem un sliežu gaismas ķermeņiem, šim apgaismojuma tipam raksturīga ir gaismas intensitātes regulēšana funkcija (dimmeris).
- kombinētais apgaismojums: apgaismojums, kuru veido iepriekš pieminētie apgaismojuma tipi kopā.
Pārdomātas apgaismojuma sistēmas radīšana telpā sākas ar uzdevuma apgaismojumu un akcentu apgaismojumu, tāpēc dažreiz centrālais gaismas ķermenis pie griestiem nemaz nav nepieciešams. Iekārtojot telpu, sāc ar uzdevuma apgaismojumu – stāvlampu tieši tajā vietā, kur plāno iekārtot lasīšanas zonu, vai griestu lampu, kas karājas pārdomātā augstumā virs ēdamgalda. Pēc tam turpini ar akcentu apgaismojumu, lai gaismas stari sienai radītu vairākas dimensijas un to padarītu interesantāku un pilnīgu, to diezgan efektīvi var izdarīt ar gaumīgu un uzmanību piesaistošu sienas lampu.
Izvēloties piemērotāko gaismas ķermeni savam mājoklim, jāņem vērā katras telpas paredzēto funkciju un telpas fiziskās nianses, dabīgā apgaismojuma klātbūtni, un to, cik daudz tajā ir paredzēts uzturēties.
Foajē
Šajā telpā ir svarīgs pietiekams, bet tajā pat laikā neuzbāzīgs un silts apgaismojums, jo tas jau sākumā sniegs sajūtu par šīs vietas mājīgumu un vēlmi uzturēties tajā. Izvēlies liela izmēra stāvlampu stūrī, lai sniegtu nepieciešamo silto apgaismojumu mājīgumam, bet lielas ieejas telpas izgaismošanai izraugies vairākas griestos iekārtas lampas ar neliela izmēra konusiem. Izvēle par labu lustrai telpai liks izskatīties elegantai, atkarībā no lustras – pat iespaidīgai. Izmanto akcenta apgaismojumu, lai pievērstu uzmanību telpā novietotajiem mākslas darbiem un interesantiem interjera dizaina elementiem.
Viesistaba
Šajā telpā viens no galvenajiem mērķiem ir atrast pareizo līdzsvaru starp apgaismojumu (dabīgo apgaismojumu, kuru nodrošina dienasgaisma, un mākslīgi radīto) un tā tipiem (tikai viena apgaismojuma tipa izmantošana, piemēram, aptverošā apgaismojuma, var likt telpai izskatīties neizteiksmīgai un arī samazināt iespējas tajā veikt dažādas aktivitātes). Šī telpa tiek izmantota gan relaksācijai, izklaidei, gan arī tā mēdz būt galvenā pasākumu norises vieta, tāpēc griestu lampa vai lustra nodrošinās primāro apgaismojumu, bet to ieteicams vēl kombinēt ar stāvlampām un sienas lampām, saskaņojot gaismas ķermeņa dizainus un radot viscaur telpā unikālu interjeru. Tieši stāvlampas un galda lampas ļaus spēlēties ar telpas noskaņojumu un to mainīt jebkurā brīdī, it īpaši to papildinot ar akcentu apgaismojumu, to vēršot uz telpā izvietotām skulptūrām, gleznām un interjera elementiem. Šajā istabā ieteicams nodrošināt arī gaismas intensitātes regulēšanas funkciju.
Ēdamistaba
Pareizai apgaismojuma izvēlei ēdamistabā nevajadzētu sagādāt problēmas, jo šīs istabas centrālais objekts ir ēdamgalds, kas atrodas telpas galvenajā daļā, un tā izgaismošanai ieteicams izvēlēties griestu lampu vai lustru. Griestu lampu sistēma var sastāvēt no vairākām lampām, kas iekārtas virs ēdamgalda, vienlaikus netraucējot ēdājiem baudīt maltīti.
Virtuve
Šajā telpā pārsvarā ir vairākas fokusa vietas, kurām jānodrošina pietiekams apgaismojums. Vietās, kurās tiek veikti vienkārši uzdevumi, ērta izvēle būs griestu lampas, bet vietās, kur noris ēdiena gatavošana, izvēlies griestos iebūvētos gaismas ķermeņus vai sliežu lampas pietiekama apgaismojuma nodrošināšanai. Gaismas elementu kombinēšana, tos papildinot ar telpā jau esošo dabīgo apgaismojumu, būs priekšnosacījums komfortam un vēlmei tur pavadīt laiku.
Guļamistaba
Silta gaisma nodrošinās mieru un noskaņu guļamistabā, neaizmirstot par gaismas intensitātes regulēšanas funkciju. Lampas uz naktsgaldiņa pildīs uzdevuma apgaismojuma lomu, kuras var kombinēt ar akcenta apgaismojumu, kas telpā izcels atrodošos ģimenes foto vai mākslas darbu.
Vannasistaba
Visvarīgākais šajā telpā ir uzdevuma apgaismojums, tāpēc rūpīgi jāpārdomā gaismas elementu izvietošana un telpas platība. Iebūvēti gaismas elementi griestos un eleganta griestu lampa, kas iekārta virs vannas, paveiks šo svarīgo darbiņu. Papildus apgaismojums blakus spogulim nodrošinās nepieciešamo gaismas daudzumu un intensitāti priekš skūšanās un kosmētikas uzlikšanas. Lai izvairītos no nevēlami spilgta apgaismojuma agros rītos un naktī, ieteicams nodrošināt gaismas intensitātes dalīšanu un zonēšanu.
Darba telpa
Darba telpas izgaismošanu būtu ieteicams sākt ar piemērota uzdevuma apgaismojuma izvēli, piemēram, atbilstoša izmēra un daudzuma galda lampām, kas mazinās acu piepūli. Griestu lampa nodrošinās papildus apgaismojumu apmākušajās dienās vai reizēs, kad darbi ir jāveic vēlajās dienas stundās un galda lampu apgaismojums ir pārlieku intensīvs acu komfortam. Izgaismojums, kas telpā akcentē esošos dizaina elementus, liks šai telpai izskatīties omulīgai.
Pareiza apgaismojuma izvēle un tā prasmīga pozicionēšana telpā garantēs ideālu atmosfēru un ļaus telpas interjeram uzplaukt un iemirdzēties.